Země naše krásná

31. ledna 2018 v 1:35 | Dee |  Politika

Já vím, já vím. Volby jsou za námi, nový prezident byl zvolen a život jde dál. Na facebooku pomalu ale jistě budou ubývat posty nenávistných politických komentářů a třeba nebudu mít pocit, že bych si měla vymazat z přátel asi tak polovinu lidí, které na sítích sleduji.

Vlatně je zajímavé dívat se, kam tento článek spěje. Chtěla jsem původně psát o zvolení pana prezidenta a inženýra (bylo mi vyčteno jedním mým čtenářem, že jsem opomenula jeho titul) Miloše Zemana, o jeho zajímavém a rozporuplném přátelství s Andrejem Babišem i o tom, že teď nejspíš bude Česká republika před celou Evropskou unií za blbce a i nad tím, jak ironické mi přijde poslat právě pana Babiše, zajišťovat nám Evropské dotace.

Nejsem si teď ale jistá, jestli spíše tento článek nezaměřit na to, co mě trápí o něco víc a to je, jak je naše společnost momentálně rozdělená. Máme tu Zemanovce a Nezemanovce, dvě velké skupiny, které si jdou navzájem po krku. Aspoň mi to tak přijde dle toho, co jsem vypozorovala.

Na jednom večírku, na kterém jsem byla, se mě zeptali koho budu volit. Řekla jsem, že Drahoše. Nebylo to nic za co bych se měla stydět, přece jen dalších 48,63 procent voličů se mnou souhlasilo. Tak jsem si vyslechla následující: "No to si děláš prdel? Kreténa zazobanýho z Prahy-" když jsem dotyčného upozornila, že on sám je pražák, skočil mi znovu do řeči-" Zeman je frajer. Jasně, pije, nadává. Ale je prostě svůj. Má dobrý vztahy s Ruskem. Je to zkušený politik. Já nikdy volit nebudu. Ale kdybych volil, volil bych komunisty, pořádnej totalitní režim bychom tu potřebovali."

V tu chvíli jsem si byla téměř jistá, že jeho IQ je srovnatelné s velikostí jeho bot. Neřekla bych, že víc než 44 a pokud ano tak má evidentně problém. Víte, mně je jedno jestli někdo z mých přátel volí Zemana. O tom demokracie je. Lidé mají možnost volby. Ačkoli si myslím, že někdy to není dobré, že když to řeknu trochu s nadsázkou.. ne všichni by měli mít právo volit, protože někteří lidé jsou opravdu ovlivnitelní a tupí, myslím si, že si každý může volit koho chce.

Ale slyšet taková fenomenální ho--a, mě prostě bolí. Volím prezidenta, protože je frajer, protože chlastá. Ehm. Ne. Proč neřeknou cokoli jiného? Třeba politickou zkušenost? Nebo to, že Zemanovi to evidentně pořád myslí? Naše společnost je rozpolcená. Máme tu dvě rozdílné skupiny lidi, které se navzájem kritizují.

Nejsem typ člověka, kterému by se líbilo, když někdo utne debatu slovy typu: "Radši to neřeš, nebo se fakt naseru." A že mě bude pocit toho, že mám pravdu a nemůžu ani rozumně argumentovat iritovat, to nikoho nezajímá? Ne. Evidentě. Jednou takovou nedokončenou diskuzí bylo i to, že někteří Drahoše odsoudili jednoduše proto, že jim přišel jako člověk, který neví nic o Češích. O typických Češích. Je to přece profesor, co nosí nedioptrické brýle.

Tak za prvé... Jak s tím souvisejí brýle? A za druhé... Co tím jako chceme říct? Že klasický Čech je člověk hloupý? Že profesoři a obdobné profese jsou zavrženíhodné? Opravdu nevím, jak si tento argument vykládat, ale to teď už asi nemá smysl. Jsem tu s křížkem po funuse. O volbě prezidenta bylo rozhodnuto a bohužel mi můj vnitřní hlas napovídá, že spíše než o racionalitu se při této volbě jednalo o strach.

Pak tu máme chování Zemanovy ochranky? Napadení novináře a pak i novinářky? Nebo situace s Babišem? Přijde mi, že je tu v politice malá skupinka lidí, která se rozhodla, co nejvíc se nahrabat na této zemi. Věřte mi, viděla jsem, jak neřešení takové situace může ublížit. Viz třeba Španělsko. Co nám to tu vzniká za banánovou republiku?

Jako by se nám někteří politici smáli do tváře, platili z našich peněz své podvody, zesměšňovali nás a pak my co? Jak na to zareagujeme? Dají nám v metru koblihu a my je půjdeme zas volit. Jo tak to má být. Copak už nikdo nemá úctu k pravidlům? Jaké hodnoty tím předáváme? Tohle chceme pro naše děti? Aby se zmateně ptali a učili, že překročení mezí nemá žádné následky? Jak to tady asi za chvíli bude vypadat, když si z těchto lidí vezmeme všichni příklad a budeme svých pracovních pozic zneužívat jen ve vlastní prospěch? Opravdu chceme žít ve světě, kde pravidla nic nezanamenají? Neříkám, že máme někomu ublížit. Nemyslím, že když vám někdo plivne do tváře, máte mu dát pěstí, ale pokud mi někdo plivne do tváře, plivnu mu tam taky.

Nesouhlasíte s něčím? Řekněte to. Vyjadřujte své názory a nikdy nikoho nenechte vám vzít slovo, pokud víte, že je něco špatně. Zároveň buďme ochotni si třeba uvědomit, že se pleteme. Jsme přece národ hrdý. Národ, který dal světu velká jména. Politiky, tvůrce, umělce, místa. Tak nezůstaňme pasivní, když vidíme zlo, protože by se mohlo stát, že pak z něho nebude cesty ven.

Já se teď už po napsání tohohle všecho trochu uklidnila, takže půjdu snad v klidu spát. A co se politické situace týče... Sednu si do křesla, udělám si popcorn a budu se dívat, kam to dospěje...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama