Výstava asijské kultury

21. února 2018 v 22:32 | Dee |  Studentská turistika
Dneska jsme s kamarádem navštívili Národní galerii v Praze a konkrétně v Paláci Kinských výstavu asijské kultury. Galerie byla prostorná, pěkně uspořádaná a velmi zajímavě pojmutá. Rozhodně doporučuji navštívit. Vstup je pro studenty, děti a mládež do 18 let neplacený, což je nepochybně skvělé, myslím, že tímto bychom se měli inspirovat více od Velké Británie, kde je vstup do velkých muzeií zdarma pro každého. Což je jedině dobře, kultura a zájem o ní by se měly podporovat.
Lidé jsou tu velmi milí, výstava není nijak obrovská, ale pokud jí chcete projít v klidu, tak vám to půl hodinku až hodinu zabere určitě, vše si smíte fotografovat, ale ke vstupu dovnitř musíte zanechat větší tašky, nebo batohy v šatnách.
Je tu pak samozřejmě obchůdek, ve kterém si můžete zakoupit suvenýry. U vchodu do galerie a to se mi velice líbilo, je houpačka pro tři lidi a když na ní sedíte, jste čelem k náměstí, takže vidíte lidi, jak procházejí Prahou a v klidu se houpete. Je to zvláštně krásné. V místnostech výstavy jsou i různé židličky a lavičky, na kterých si můžete sednout a jen se kochat uměleckými tvorbami starými od dvou tisíce let do třeba jen dvaceti let zpátky.
Umělecké kousky jsou tu z Japonska, Číny a třeba i Tibetu, kromě soch, tu můžeme najít plátna, nádoby, zbraně, mísy, drobné vaky a v každé místnosti je papír s typickými znaky buddhismu. Na něm je nakreslený určitý postoj rukou a co znamená (např. učení, laskavost, odhánění zlého, meditace...) a také ke každému předmětu popisek s názvem, vysvětlením z jakého je materiálu a případně i nějakou zajímavost k danému objektu.
Na výstavě jsme se pokochali sochami Buddhy, bohyní plodnosti, matky kojící dítě, bohů východní kultury, od těch nejtypičtějších až třeba po boha literatury a spoustou pláten. Pláten velmi dopodrobna zpracovaných, s nákresy měst ale i bitev.
Některé sošky byly třeba naopak vtipné, baculatý válečník například. Výstava to byla moc pěkná a rozhodně doporučuji. Je jiná, než na co jsme zvyklí, ale myslím, že může jen pomoct si trochu rozšířit obzory, pobavit se, obdivovat šikovnost a zručnost lidí pár staletí a i tisíciletí zpátky a jak říkám, třeba si tam jen sednout na lavičku, příjemně si posedět a užívat si té kultury, která na vás přímo dýchá.
Jinak základní vstupné (pokud nespadáte do té zvýhodněné skupiny lidí) je 150 korun a snížené 80. Otevřeno mají denně od úterý do neděle a to od desíti do šesti hodin večer.
Zde přikládám některé naše fotografie. Snad se budou líbit.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama