Máme vlastně identitu?

12. března 2018 v 10:27 | Dee |  Úvahy
Identita. Osobnost. Duše.

Víte, jestli vůbec něco takového máme? Jak se taková věc identifikuje? Je to jako láska, nebo nenávist jejíž důsledky můžeme spatřit, ale ve skutečnosti nevíme, jak přesně vypadá, nemůžeme se jí dotknout?

Lidé nosí masky. Když se cítí komfortně, některou z masek sundají a ukazují zranitelnější já. Ale nikdo nikdy nesundá všechny masky. Zvykli jsme si natolik žít ve všech těch přetvářkách a lžích, ve všech těch lepších já, ve všem to chaosu a zmatku.

Jak by mohl někdo vědět, kým skutečně jsme, když to nevíme ani my?

Já si to představuji tak, že to čím opravdu jsme je jako spící drak. Schovává se, odpočívá ve tmě do které ho vehnali naše masky, naše falše a přetvářky. Možná se snažil volat o pomoc. Možná řval a snažil se tmu roztrhnout na kusy a rozjasnit jí svými plameny. Ale nikdo ho neslyšel. Nikdo nepřišel aby všechny ty masky sundal, protože ač je to bizardní, nám ty masky jakýmsi klidným způsobem vyhovují.

Ti, kteří nezapadají do vzorce toho, co je normální, bývají vyloučeni ze skupiny.

Někdy se snažíme lidem jen zalíbit. Je to v nás evolučně zakódované, kdo byl vyloučen skupinou, neměl šanci na přežití. Jako by si naše tělo pamatovalo, že nezapadnout, znamená zemřít. Proto když jsme vyloučeni z kolektivu, cítíme se nepříjemně, osamělí, frustrovaní.

A tak někdy, abychom zapadli pužíváme lži. Lži, přetvářku. Předstíráme, že nám třeba nevadí, něco co dělá naše kamarádka, abychom o ni nepřišli. Smějeme se věcem, které nám vtipné nepřipadají. Neříkám, že musíte hned lhát a vymýšlet si. Ale svým způsobem, pokaždé když měníte to, jak byste se chovali, aby vás přijala nějaká skupina, nasazujete si jen další masku, zabodáváte jen další nůž do křídel vašeho draka.

Otázka je, kým vlastně jsme pod tím vším? A když všechny ty masky sundáme, bude pod nimi ještě vůbec něco?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama