Fisher, Drahoš a demonstrace

11. dubna 2018 v 2:35 | Raquš |  Politika
Demonstrace na Václavském náměstí. Nevím, co k tomu říct. Přijde mi krásná ta víra mladých studentů ve změnu. Přijde mi úžasná energie, kterou vám dodá tam stát a vidět, že je tolik jiných lidí, kteří nejen, že s vámi souhlasí, oni s vámi jdou do ulic, křičí své názory, volají po změně. Ten hlad po spravedlnosti. To přesvědčení, že se věci mohou změnit. Ten idealismus v duších ještě ne zcela dozrálých bytostí.

Ale nejen studenti. Stáli tam lidé starší i staří, dostavili se i matky s dětmi, lidé s kartely, kteří křičeli tak nahlas, že jste přes ně neslyšeli ani svůj vlastní hlas. Všude se ozýval rachot klíčů, nesouhlasné pokřiky, jako bychom tím dávali najevo nejen těm politikům, konkrétně panu premiérovi, náš názor a odpor, ale i zbytku Evropy a celému světu.
Náš hlas se nesl daleko a dával najevo, že MY, Český národ, jsme národ hrdý a chceme spravedlnost.

Před demonstrací, se nedaleko konala přednáška a té se například účastnil jeden z bývalých prezidentských kandidátů, a to konkrétně Pavel Fisher, který ve volbách skončil na třetím místě. Kromě toho byl také velvyslancem ve Francii a poradce Václava Havla.

Kromě pana Fishera tu byli i Václav Hampl, předseda výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu a Parlamentu ČR, a Pavel Svoboda, předseda Výboru pro právní záležitosti v Evropském právu. Tito tři muži se představili, a pak řekli pár slov k tématu setkání, a to sice, "Co se děje v Evropě?" Téma to bylo vskutku rozsáhlé a vůbec jsem jim jejich výchozí polohu nezáviděla.

Většina z nich to uměla podat atraktivně. Pan Pavel Fisher, byl skvělý řečník, měl příjemný zvučný hlas, což mi věřte, zvláště u takto složitých témat je velké plus, účastníci někdy mluvili i patnáct minut bez přerušení o konkrétní otázce ( a ti, co si ještě pamatují maturitu, mi jistě potvrdí, že patnáct minut v kuse o něčem mluvit, může být delší, než se zdá) a tak bylo nutné, aby si dokázali po celou dobu udržet vaši pozornost.

Václav Hampl byl také dobrý řečník, měl taktéž výraznější hlas a podával informace s jistým vtipem a nadsázkou a to se mi líbilo. Politika je sice vážná věc, ale to ještě neznamená, že se u debaty člověk nemůže pousmát.

K panu Svobodovi bych asi jen podotkla, že ačkoli toho řekl mnoho a dobrých informací, bylo to poněkud nezáživné a často jsem se přistihla jak mě po pěti minutách jeho mluvení, sjížděla pozornost někam úplně jinam.

Celé se to konalo ve Skautském institutu v Praze a vstupné bylo zdarma. Mohli jste jen přijít a posedět, v opravdu krásné budově, s pěknými balkónky a mimochodem, pokud se někdy budete toulat po Praze, zajděte si tam, objednejte si nějaké dobré kafe a vylezte úplně nahoru k nějakému stolečku a prostě jen upíjejte, případně pokud kouříte, si zapalte cigaretku.

Celé je to jakoby na čerstvém vzduchu, ale pokud by náhodou byla zima, mají tam malou kavárnu s úžasným výhledem na Prahu. Doporučuji!

Občerstvení bylo v místě přednášky zdarma, mohli jste zakousnout mozzarellu s rajčátky, ovoce, sušenky, udělat si kafe nebo čaj a nebo zakousnout chlebíček. Přednáška trvala necelé dvě hodinky, poměrně rychle to utíkalo, vedla se debata, kdy se publikum ptalo přísedících a to vše v docela příjemném duchu.

Řešila se spousta věcí od Brexitu, po situaci v Evropě, po naší vládu a jaký to má dopad na vztahy s jinými státy, co by pro nás odchod z EU znamenal, kam by se mohlo odejít a zdali se to vůbec vyplatí. Taky fetišizace tohoto témata médii, které tomu možná dali negativnější nádech, než to dřív mělo.

Museli jsme odejít dřívě, protože jsme chtěli na demonstraci, ale i tak to bylo strašně fajn. Pak jsme se vydaly na Václavák. No, a jak jsem řekla na začátku, nevím co na to říct. Nabilo mě to takovou energií, dodalo mi to pocit, že jsem součástí něčeho většího, že MY, můžeme docílit změny. Že se nevzdáme a budeme bojovat.

Vylezly jsme s kamarádkou trochu výš a byla jsem příjemně překvapená. Bylo tam takových lidí. Nejsem si jistá, jestli jsem naživo viděla tolik lidí pohromadě. Ze začátku to bylo trochu chaotické. Ale když jsme tam pokřikovali a všichni se snažili dostat ze sebe ten hněv, který v nás naše politická situace vyvolala, splývalo to v jeden výkřik. Vox populi. Hlas lidu.

A co náš lid křičel? Babiši, máme toho dost.

Když jsme pak poodcházely stranou, potkaly jsme pana Drahoše. Bylo to opravdu skvělé. Byl velmi příjemný, milý, v klidu si s námi pohovořil, udělal si s námi pár fotek a hlavně a toho jsem si strašně vážila, se k nám choval, jako k sobě rovným, ačkoli jsme byly jen dvě mladé dívky, kterým se (hlavně mě, přiznám se) ze začátku třásl hlas z nervozity a strachu. Měla jsem strach, bylo neskutečné mít toho člověka tak blízko. Kdo si ještě pamatuje, že jsem o něm psala, jako o svém prezidentovi, asi ví proč. Moc toho člověka obdivuji.

Závěr? Politika není problém jen těch nahoře. Neměli bychom nad tím mávnout rukou. Neměli bychom volit jen proto, že kandidát A je mi sympatický. Měli bychom se zajímat. Zajímejme se. Ovlivňuje náš život a to naprosto. Nebuďme jen manipulovatelné marionetky, které se nechají táhnout jedním směrem.

Choďme do ulic, křičme ikdyby se náš křik lišil od zbytku. Nikdy to nevzdejme. Je v našich rukách, jak to s námi půjde dál.


JInak budu, teď psát více o politice, o větších i menších vládních stranách, jejich programech, kampaních, doufám, že vám je trochu víc přiblížím a třeba i povedeme zajímavou debatu. Přeci jen, možná budou předčasné volby, tak se to třeba bude i hodit a pokud ne, sebevzdělání není nikdy dost.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Inka Inka | E-mail | 11. dubna 2018 v 16:36 | Reagovat

Mně to všechno připadá jen jako výkřiky do tmy. Všichni volají po změně, ale nikdo nejde a tu změnu neudělá. Většina těch lidí prostě čeká, že to udělá někdo jiný. Připadá mi, že státním na náměstí a pokřikováním hesel nic nezmůžu...

2 Dee Dee | Web | 11. dubna 2018 v 18:10 | Reagovat

[1]: A jak by přesně měli ty lidé jít a tu změnu udělat? Ono to není tak snadné, tady šlo spíš o vyjádření nesouhlasu, o ukázku, že lidem na tom záleží.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama